ENDER BALKIR – AHİR – 2013 

 1. Çaya İndim Taşı Yok
  Söz & Müzik: Zaralı Halil Söyler
 2. Bilmem Neden Böyle Soldun
  Söz & Müzik: Muharrem Ertaş
 3. Karşı Bağda Sıra Bademler
  Söz & Müzik: Ürgüplü Refik Başaran
 4. Bugün De Günlerden
  Söz & Müzik: Anonim
 5. Çay İçinde Adalar
  Söz & Müzik: Anonim
 6. Pınarın Başından Ufak Taş Gelir
  Söz & Müzik: Anonim
 7. Adil Efendi
  Söz: Anonim     Müzik: Celal Güzelses
 8. Batan Gün Kana Benziyor
  Söz: Necret Rüştü Efe     Müzik: Sadettin Kaynak
 9. Hüseynik
  Söz & Müzik: Anonim
 10. Cahil Nadanla
  Söz: Meçhuli     Müzik: Mazlum Çimen
 11. Beydağı ‘ Ndan Yol Aşarım
  Söz & Müzik: Hasan Durak
 12. Yollar Seni Gide Gide Usandım
  Söz & Müzik: Hasan Durak
 13. İğdenin Dalları
  Söz & Müzik: Anonim
 14. Seyyah Oldum
  Söz & Müzik: Anonim
 15. İzzetli Hürmetli Bilirim Seni  Düet : Cengiz Özkan
  Söz & Müzik: Anonim
Albüm ile ilgili diğer bilgiler:
Türküleri, kendine has üslubu ve güçlü sesiyle yorumlayan Ender Balkır’ın 2. albümü AHİR çıktı. Söz ve besteleriyle Türk Halk Müziği tarihinde iz bırakmış Celal Güzelses, Zaralı Halil Söyler, Muharrem Ertaş, Sadettin Kaynak gibi ölümsüz ustalara ait eserler ve anonim türkülerin yer aldığı albümün müzik yönetmenliği ve aranjörlüğünü Önder Meral yaptı. Marka Müzik etiketiyle çıkan AHİR’de 15 adet türkü bulunuyor.
Ender Balkır, güçlü sesi ve eşsiz yorumuyla söylediği türkülerle “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinin Arif karakterine hayat verdi. Sanatçı, dizi severlerin ilgiyle takip ettiği “Hanımın Çiftliği, Dila Hanım, Ustura Kemal, Düriye’nin Güğümleri” gibi diziler için de çeşitli türküler söyledi. Özellikle Hanımın Çiftliği adlı dizide seslendirdiği “Hüseynik” adlı eserle izleyicilerin beğenisini kazanan Ender Balkır, Montreal Film Festivali en iyi film ödülünü alan “Ateşin Düştüğü Yer” adlı sinema filminde söylediği türküyle hafızalarda yer edindi.“AHİR” BİR SAYGI ALBÜMÜYaklaşık bir yıl süren titiz bir çalışmanın sonucunda çıkan albümün tüm aşamalarında profesyonel bir ekiple çalışan Ender Balkır, Cengiz Özkan’la yaptığı düetle bütün ustaları selamlıyor. Ender Balkır albümünde, türkü severlerin beğeniyle dinlediği “Hüseynik, Seyyah Oldum, Çay İçinde Adalar, Bugün de Günlerden” adlı eserleri de seslendiriyor.
“Bir kültürün en değerli yapıtaşı, duygu ve yaşanmışlıkların dile geldiği ezgileridir ” diyen Ender Balkır türkülerin sonsuz bir gönül zenginliğiyle yapılmış, tüm insanlığı kucaklayan eserler olduğuna dikkat çekiyor. Türk Halk Müziğine bir saygı albümü olan AHİR, türkülere dair belleği tazeliyor.