ENDER BALKIR – HARPUT – 2017 
“Türküler, Anadolu’nun hikâyeleridir. İçinde doğup büyüdüğüm bu toprakların aşkla, hasretle, imkânsızlıkla yoğrulmuş her bir hikâyesi beni anlatır, bizi anlatır, bizden öncekileri anlatır. ”
Ender Balkır

Ender Balkır’ın “HARPUT” Albümü Yüreklere Dokunacak
Harput yöresinin en güzel türküleri, Ender Balkır’ın özgün yorumu ve güçlü sesiyle tekrar dile geldi. Dinleyenlerin yüreğine dokunacak albümde, 20 ölümsüz eser bulunuyor.
Albüm, ortaya çıkış hikâyesiyle de belleklerde iz bırakıyor. Harput Türküleri’ni çok seven Büyük Usta Tuncel Kurtiz’in Kaz Dağlarında bulunan evinde, o hayattayken Ender Balkır’ın Harput Türküleri söylediği bir dost meclisinde temelleri atılıyor. Yaklaşık 2 yıl süren yoğun bir çalışmanın ürünü olan albüm, Kalan Müzik etiketiyle müzik severlerle buluşuyor. Harput yöresinin kültür mozaiği içinde yaşanmış, farklı etnik ve inançlara sahip sevda hikâyelerini anlatan türküler, Harput musikisinin de temelini oluşturuyor.

“Kar mı Yağmış Şu Harput’un Başına…”
Ender Balkır’ın kendine has, özgün yorumu ve özel sesiyle hayat verdiği albümde, yüreklerimize dokunan ezgiler ve uzun havalar bulunuyor. Yönetmenliğini Yaşar Erdoğan ve Engin Arslan’ın yaptığı albümde “Kar mı Yağmış Şu Harput’un Başına”, “Vardım Baktım”, “Dağlar Dağımdır Benim”, “Yara Benden” gibi unutulmaz türküler Ender Balkır yorumuyla dinleyicisiyle buluşuyor. Albümde yer alan “İki Bülbül” adlı eseri ise sanatçının “kulağıma türküleri ilk fısıldayan” olarak tanımladığı babası Hıdır Balkır otantik yorumuyla seslendiriyor.

“Harput”un Emekçileri
Ender Balkır; “Ezim Ezim” ve “Ahir” den sonraki 3.albümü olan “Harput” ta kendisine eşlik eden müzisyenleri “Harput”un emekçileri olarak tanımlıyor. Sanatçıya vokalde Erkan Tekci eşlik ederken, klasik ve akustik gitar’da Önder Meral, bağlama-ud-yaylı tambur’da Sezgin Yaman, lavta ve yaylı tambur’da Engin Arslan, klarnet’te Caner Malkoç, kanun’da Turgut Özüfler ve Berker Teoman, keman’da Hüseyin Kemancı, perküsyonda Yaşar Erdoğan, Bülent Elmas, basgitarda Fırat İkisivri ustalıklarını paylaşıyor. Albüm kayıtları ise Studio Kalan, Studio Ahuzar ve EUB Home Studio imzası taşıyor.

İmkânsız Sevdalara Yakılmış Türküler…
Kültürel farklılıkları sebebiyle kavuşamayan âşıkların ve yolu gurbete düşenlerin yurdu Harput’tan çıkmış 20 değerli eserin söze döküldüğü albüm, Ender Balkır’ın eşsiz sesinde yüreklerimizi titretiyor. Ermeni kızı Ahçiğ’e sevdalanan Türk genci Mustafa’nın hikâyesini anlatan “Ahçik” te bu imkânsız sevdayı anlatıyor…
“Ahçiği yolladım Urum eline / Eser bad-ı sabah zülfün teline / Gel seni götürem Harput eline”
Ender Balkır’ın güçlü yorumu ve özgün sesi albümde yer alan eserleri, herkese dokunan birer öyküye dönüşüyor.